Ήττα στην Πυλαία με σκορ 82-74 γνώρισε ο Κολοσσός

Την ήττα με σκορ 82-74 γνώρισε ο Κολοσσός H Hotels από τον ΠΑΟΚ, για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ντέρμπι ήταν το ματς στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (13-13). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των «θαλασσί» και ξέφυγαν στο +5 (22-17), με τον Γουότσον να κάνει το 22-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα μας να ισορροπεί (28-28) στα μισά και να παίρνει το προβάδισμα (34-36), στο 18’. Όμως, τα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να περάσουν εκείνοι μπροστά και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να ήταν το 40-38.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε το παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα μας να πηγαίνει καλά στην επίθεση, αλλά όχι τόσο στην άμυνα και έτσι να κυνηγά συνεχώς στο σκορ (63-56).

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, οι «θαλασσί» βρέθηκαν στο -10 (66-56), αλλά απάντησαν με καλές άμυνες και μείωσαν στο -3 (68-65), στο 34’. Ωστόσο, η αστοχία και τα λάθη στην άμυνα, δεν έδωσαν περιθώρια για την ανατροπή και έτσι η ομάδα μας ηττήθηκε 82-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-38, 63-56, 82-74

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 5 (1), Λοβ 16 (1), Γκρίφιν 18 (2), Κακλαμανάκης 11, Καμπερίδης 6 (1), Κονατέ 3, Μαργαρίτης 4, Ιατρίδης, Παπαντωνίου, Κάρτερ 2, Τέρνερ 17 (1).

Κολοσσός H Hotels (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 3, Άρτις 18 (1), Άντριτς 4, Σπάισερ 8, Αγγελάκος 3 (1), Ντράγκοβιτς, Γουότσον 10 (1), Καντέρ 19 (4), Ζάρας 9 (1).