Δεν συνήλθε ποτέ και έχασε από Λειβαδιά

Την τέταρτη διαδοχική ήττα γνώρισε ο Διαγόρας, αυτή την φορά από τον Λεβαδειακό με 4-0, δεχόμενος όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ένα απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο, με τον Διαγόρα να έχει την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα αλλά να μην μπορεί να την μετουσιώσει σε καλή τελική προσπάθεια εκτός από ένα σουτ στο 44' του Μασούρα εκτός μεγάλης περιοχής που κατέληξε λίγο πάνω από την εστία. Από την πλευρά του Λεβαδειακού, με πρωταγωνιστή τον Νίκα προσπάθησε να βγει στην κόντρα επίθεση, χωρίς όμως να πετύχει κάτι αξιοσημείωτο. Ευθυνόμενοι γι αυτό η πολύ σωστή αμυντική λειτουργία του "Γηραιού".

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Διαγόρα να έχει την κατοχή μέχρι το 50' αλλά η καλή λειτουργία μεσαίας και αμυντικής γραμμής του Λεβαδειακό δεν επέτρεψε κάποια καλή ευκαιρία, πέραν ενός καλού σουτ του Σμυρλή στο 55'. Από εκεί και πέρα ο Λεβαδειακός πήρε χώρο και δημιούργησε αρκετά ρήγματα. Εν τέλει, ήρθε το 0-1 στο 74' με τον Πολέτο από αριστερά να βρίσκει με ωραία συρτή πάσα τον Κωστή στο σημείο του πέναλτι και ο δεύτερος με πλασέ να σκοράρει. Δεύτερο γκολ για τον Διαγόρα σε μία φάση που οι Ροδίτες διαμαρτύρονται για χέρι στην εκκίνηση της φάσης, ωστόσο μια σέντρα από αριστερά βρήκε τον Κωστή στο 84' που με κεφαλιά έκανε το 2-0. Το 3-0 ήρθε από τον Πολέτο που βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ σε τετ-α-τετ με τον Στέλιο βγήκε νικητής. Το κερασάκι στην τούρτα από τον Θεοχάρη στο 95' με πλασέ από κοντά.