Έδειξε επιτέλους αντίδραση και πήρε το Χ με Εργοτέλη

Κόντρα σε όλους και σε όλα ο ταλαιπωρημένος Διαγόρας από τους τραυματισμούς, τις 5 συνεχόμενες ήττες αλλά και την διαιτησία που δεν ήταν στα καλύτερα της κατάφερε να πάρει το Χ απέναντι στον Εργοτέλη αν και αγωνίστηκε για σχεδόν ολόκληρο ημίχρονο με 10 παίκτες. Τελικό σκορ 1-1, με τον Κονέ να σκοράρει για τον Γηραιό.

Πολύ νωθρός στο πρώτο 45λεπτο ο Διαγόρας, χωρίς καλές τοποθετήσεις αμυντικά αφήνοντας χώρους στον Εργοτέλη που πετούσε πολύ εύκολα περιοχή, χωρίς ωστόσο να τελειώσει θετικά πολλές από τις επιθετικές του προσπάθειες. Από την άλλη ο Διαγόρας δεν μπορούσε να παράξει τελικές προσπάθειες εύκολα, με τον Λινάρδο να δοκιμάζει και τον Ντοριβάλ από μακριά το πόδι τους. Το γκολ μπήκε εν τέλει για το 0-1 ο Μανουσάκης στο 13' από περίπου 20 μέτρα νικώντας τον Τσέλιο στην δεξιά του γωνία.

Τελείως διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος για Διαγόρα που κατάφερε να σκοράρει νωρίς νωρίς στο 53' με τον Κονέ από το σημείο του πέναλτι με μονοκόμματο σουτ  έπειτα από σέντρα του Σανδραβέλη από δεξιά. Ο Διαγόρας ωστόσο έμεινε με 10 από το 58', έπειτα από μαρκάρισμα του Κωστούλα με τον ίδιο να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα. Το δεύτερο 45λεπτο κυριεύτηκε από τη δυναμική των δύο ομάδων και την ένταση που είχαν στο παιχνίδι τους με πολλές να είναι οι φορές που το ματς διεκόπη για παρατηρήσεις και κάρτες. Να σημειωθεί πως η ομάδα του Διαγόρα έχει πολύ έντονες παρατηρήσεις για πέναλτι και φάουλ που δεν δόθηκαν αλλά και για τις κάρτες που δόθηκαν σε παίκτες και πάγκο της ομάδας αντίστοιχα.