Σόκαρε και την Νίκη ο ασταμάτητος Ιάλυσος και Χατζησάββας !

Μεγάλη νίκη για τον Ιάλυσο στο Πανθεσσαλικό στάδιο, που κατάφερε να επικρατήσει της Νίκης Βόλου με 0-1, χάρις σε γκολ του Χατζησάββα που είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στον αγώνα ως αλλαγή.

Με αυτή την νίκη παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ είναι και το τρίτο συνεχόμενο ματς που δεν ηττείται και το δεύτερο που φεύγει με το απόλυτο.

Η Νίκη Βόλου ήταν αυτή που μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πιέζοντας ασφυκτικά τον Ιάλυσο στα πρώτα 10 λεπτά, και τους Τριαντενούς να ισορροπούν την κατάσταση από εκεί και έπειτα, οδηγώντας το ημίχρονο στο 0-0. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους γηπεδούχους στο 6', έπειτα από σέντρα του Κρουθ από τα δεξιά και κεφαλιά «ψαράκι» του Τζοβάρα, με την μπάλα όμως να καταλήγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Ο «τοξοβόλος» δημιούργησε την πρώτη του μεγάλη φάση στο 29' με τον Σκεντεράει να πιάνει ένα δυνατό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής και αυτό να καταλήγει κόρνερ, έπειτα από δύσκολη επέμβαση του τερματοφύλακα της Νίκης. Άλλη μία πολύ μεγάλη φάση για το 0-1, από τον Παπαδόπουλο του Ιάλυσου στο 39' από θέση βολής να στέλνει την μπάλα άουτ.

Το δεύτερο μέρος δεν κύλησε σαν το πρώτο, με τον Ιάλυσο και την Νίκη αντίστοιχα να μην βρίσκουν καθόλου ρυθμό, αποτέλεσμα της μεγάλης απραξίας που υπήρξε για τους ποδοσφαιριστές της Football League φέτος. Ο Ιάλυσος όμως εν τέλει κατάφερε να βρει το γκολ στο 86', με τον Χατζησάββα να πιάνει μία καρφωτή κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπουτσογιαννόπουλου, αποδεικνύοντας πως ήταν δύο χρυσές αλλαγές για τους Ροδίτες. Η Νίκη έχασε τεράστια ευκαιρία στο 93' με τον Κρουθ να τσιμπάει την μπάλα και να την σκάβει πάνω από τον Ανδρούτσο, όμως ο Γκέζος έδιωξε πρωτού περάσει την γραμμή.

Νίκη Βόλου: Περιστερίδης, Αλιατίδης(72' Σαλαμούρας), Μπαλάφας, Αργύρης, Μπόσιο, Κρουθ, Μέτσε(46' Μπιτσάκος), Ντομίνγκεζ(61' Γκονζάλεζ), Τζοβάρας(51' Πολίμο), Γκαρσία, Ροχάνο

Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Καρπαθάκης, Γκέζος, Τερζίου, Σκεντεράι, Ρούσσος, Μανιώτης, Μαστραντωνάκης(69' Ρεκλεϊτης), Παπαδόπουλος, Γιώργου(78' Παπουτσογιαννόπουλος), Σταθόπουλος(69' Χατζησάββας)