Κακό ξεκίνημα του Διαγόρα στην πρεμιέρα των Play Off

Με το αριστερό μπήκε στα Play Off ο Διαγόρας, γνωρίζοντας της ήττα με 3-1 στο Ηράκλειο από τον τοπικό Εργοτέλη. Το σκορ είναι πλασματικό θα έλεγε κανείς, αφού αυτό που άξιζαν περισσότερο οι δύο ομάδες ήταν μια ισοπαλία. Πολλές οι φάσεις εκατέρωθεν με τους Κρητικούς να είναι πιο αποτελεσματικοί την κατάλληλη στιγμή.

Δυνατό πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες, με τον Διαγόρα όμως να αιφνιδιάζεται αρκετά νωρίς, στο 4' με τον Κοκκίνη να γίνεται αποδέκτης συρτής μπαλιάς από τα δεξιά και εν συνεχεία να πλασάρει ιδανικά για το 1-0. Οι Ροδίτες πίεσαν αρκετά, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν πάνω από μια φορά, ενώ να σημειωθεί πως είχαν κόντρα άνεμο, κάνοντας πιο δύσκολη την ζωή τους. Μάλιστα, σε μια φάση παρολίγον να πετύχει γκολ ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη, όταν μια σέντρα του μπέρδεψε τον Μπίντση και τον έβγαλε εκτός εστίας αλλά για καλή του τύχη η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Το γκολ για τον Διαγόρα ήρθε τελικά στο 24' με τον Αλάεθ να συνεργάζεται άψογα με τον Μπαστακό και τον δεύτερο με πλασέ να νικάει τον πορτιέρο των γηπεδούχων.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν αρκετά πιο δυνατό με πολλές φάσεις και για τις δύο ομάδες. Μάλιστα, ο Εργοτέλης κέρδισε και πέναλτι στο 72', με τον Ποζαντζίδη να εκτελεί όμως η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και άουτ. Ακόμη μια μεγάλη φάση και μάλιστα γκολ στο 74' με τον Κόατενγκ να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, όμως να υποδύεται σε θέση οφσάιντ αφού είχε σκοράρει. Από εκεί και πέρα ο Εργοτέλης και ο Διαγόρας έχασαν μεγάλες φάσεις για ένα ακόμη τέρμα. Τελικά το γκολ ήρθε για το 2-1 από τον Μανουσάκη που μπήκε από δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή και εκτέλεσε τον τερματοφύλακα του Διαγόρα. Τελικό σκορ εν τέλει 3-1 με τον Κόνρατ να εκτελεί νέο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Ρουγκάλα και να ευστοχεί.