Δεν άντεξε σε ματς-ροντέο ο Διαγόρας, 3-5 με Ιωνικό

Σ' ένα ματς διαφήμιση για το ποδόσφαιρο, κ Διαγόρας γνώρισε την ήττα στο τελευταίο εντός έδρας ματς της σεζόν, με 3-5 από τον Ιωνικό. Να σημειωθεί πως ο Γηραιός βρισκόταν μπροστά στο σκορ στο 13' με 2-0, χωρίς όμως να μπορεί αυτό να το διατηρήσει μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους, που έληξε με 2-3.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Διαγόρα που κατάφερε να πετύχει δύο γκολ σε 13 λεπτά. Συγκεκριμένα το 1-0 έγινε από τον Σμυρλή στο 11', όπου μπήκε από αριστερά στην μεγάλη περιοχή και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Δεύτερο τέρμα λίγα λεπτά αργότερα, στο 13' με τους Ροδίτες να κερδίζουν πέναλτι σε χέρι και την εκτέλεση να αναλαμβάνει ο Αθανασίου που δεν δυσκολεύτηκε να ευστοχήσει από τα 11 μέτρα. Ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Κύργια στο 16', μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή του Γηραιού μετά από εκτέλεση φάουλ, στρώθηκε η μπάλα στον ίδιο και με πλασέ μείωσε. Ο Ιωνικός πίεσε αρκετά, μάλιστα έφθασε και σε δοκάρι με τον Μάναλη να πιάνει μια κεφαλιά αλλά η μπάλα να βρίσκει στην αριστερή συμβολή των δοκαριών του Μπίντση. Ισοφάριση εν τέλει μετά από την μεγάλη πίεση του Ιωνικού ήρθε από τον Νιάσε στο 41' με δυνατό σουτ συρτό από τα 25 περίπου μέτρα. Ολική ανατροπή στο 45+2', ενώ είχε λήξει ο χρόνος που είχε δοθεί και ο Ρόλλε με δυνατό σουτ εντός της περιοχής από αριστερά, κάνοντας το 2-3.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Διαγόρα στα πρώτα 5' να είναι πιο καλός και να γνωρίζει τι θέλει, όμως του έκοψε τα φτερά το γκολ του Κάστρο στο 52', μέσα από την περιοχή με πλασέ για το 2-4. Ξαναμπήκε στο παιχνίδι ο Διαγόρας, με δεύτερο κερδισμένο πέναλτι και τον Μπαστακό να αναλαμβάνει την εκτέλεση του αλλά να αποκρούει ο πορτιέρο του Ιωνικού και στην επαναφορά σε κενή σχεδόν εστία σκόραρε ο Νάτσης. Το κοντέρ δεν σταμάτησε με τίποτα... 3-5 με τον Κουρουϊκίδη στο 69ο λεπτό να στοπαρει στο ύψος του πέναλτι και με προβολή να σκοράρει.