Κόντρα σε όλους και σε όλα ήττα για τον Διαγόρα από την Ξάνθη

Σε ένα ματς που ο Διαγόρας κυριαρχούσε καθ' όλη την διάρκεια του, εν τέλει δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, αφού ένα γκολ από αμφισβητούμενο φάουλ που κέρδισε η Ξάνθη επέτρεψε την ίδια να φύγει με την νίκη.

Να σημειωθεί πως ο Διαγόρας δεν αισθάνεται δικαιωμένος απ' τα σφυρίγματα της διαιτησίας, με αρκετά μεγάλες αντιπαραθέσεις να εκτυλίσσονται μεταξύ των δύο ομάδων μετά το πέρας της λήξης.

Απόλυτος κυρίαρχος ο Διαγόρας στο πρώτο μέρος, με μια εμφάνιση που θύμιζε αρκετά αυτές του πρώτου γύρου με καλά δομημένη άμυνα και επίθεση που ήξερε τι ήθελε. Ο Γηραιός έφτασε κοντά στο γκολ αρκετές φορές σε αντίθεση με την Ξάνθη. Συγκεκριμένα, στο 17' ο Δημητρούλας έπιασε ένα ξερό δυνατό σουτ από τα 20 περίπου μέτρα, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 24' ο Ρουγκάλας δέχτηκε μια συρτή πάσα από τα δεξιά με εκτέλεση φάουλ του Αθανασίου και πλασαρε ιδανικά με προβολή, όμως η μπάλα σταμάτησε στον πορτιέρο των φιλοξενούμενων. Λίγα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου 45λεπτου ο Ρουγκάλας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγο πιο πάνω από την μεσαία γραμμή, με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω απ' την εστία.

Έπεσε στο δεύτερο μέρος η απόδοση τόσο του Διαγόρα όσο και της Ξάνθης, με αποτέλεσμα να ελαττωθούν και οι φάσεις στις δύο εστίες. Το παιχνίδι επικεντρώθηκε κυρίως στα πλάγια, από που προσπαθούσαν και οι δύο ομάδες να αναπτυχθούν. Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού και χωρίς να έχει δείξει κάποιο ίχνος επιθετικής όρεξης , η Ξάνθη έφθασε στο γκολ για το 0-1, σε μια φάση που ο Διαγόρας διαμαρτύρεται για λανθασμένη υπόδειξη φάουλ. Εν τέλει ο Τάτος εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, βρίσκοντας τον Καπνίδη που πηδηξε πιο ψηλά από όλους και στο 74' άνοιξε το σκορ.Ο Διαγόρας πίεσε αρκετά για την επίτευξη κάποιου γκολ, όμως οι διαιτητικές αποφάσεις δεν άφησαν το παιχνίδι να... κυλήσει με το 0-1 να παραμένει έως το τέλος.