Ήττα στην Καλαμάτα για τα «ελάφια»

Δεν κατάφερε να κερδίσει τελικώς η Ρόδος στο ντέρμπι κορυφής για την Football League με αντίπαλο την Καλαμάτα, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από το 24'.
Ένα πρώτο 45λεπτο μέτριο σε γενικές γραμμές για την Ρόδο και την Καλαμάτα εμφανώς καλύτερη, έχοντας μάλιστα σκοράρει. Συγκεκριμένα, στο 24' ο Μπουσμπίμπα βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Ρόδου και με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ για το 1-0.  Από εκεί και έπειτα τα «ελάφια» κρατάνε μονάχα την πολύ καλή αντίδραση στο 31', όπου ο Αρναρέλλης βγήκε και αυτός τετ-α-τετ με τον Ταίρη αλλά το σουτ του βρήκε στο κάθετο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τουλάχιστον δύο ταχύτητες πιο κάτω από το πρώτο, σε κάτι που ενδεχομένως να επηρέασαν και οι αρκετές αλλαγές εκατέρωθεν λόγω τραυματισμών, με την Καλαμάτα όμως να είναι κυρίαρχη και να έχει τις φάσεις χωρίς να είναι και αυτές κάτι το αξιοσημείωτο, με το 1-0 να μένει μέχρι και το τέλος. Να σημειωθεί πως στο 95' ο Δελαπόρτας πήρε μία κεφαλιά και τον Μακρή να μπαίνει στην φάση για να προλάβει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως πάνω στην γραμμή απομάκρυνε ο Τσελεπίδης.