Έδειξε χαρακτήρα πρωταθλήτριας - Νίκη της Ρόδου στον Βόλο !

Τεράστια νίκη για την Ρόδο σ' ένα ματς που πήγε να στραβώσει από την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ωστόσο τα «ελάφια» πέτυχαν ολική ανατροπή στο 93' και έφυγαν από τον Βόλο με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Κακό πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες, με την Νίκη Βόλου να ανεβάζει λίγο το ρυθμό από το 36ο λεπτό και έπειτα αλλά χωρίς κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα στο ματς, με τις δύο ομάδες να χρειάζονται οπωσδήποτε την ανάπαυλα για ανασύνταξη των αγωνιστικών τους πλάνων.

Πολύ νωρίς το άνοιγμα του σκορ στο δεύτερο μέρος, με την Νίκη Βόλου στο 49' να προηγείται. Ο Ροχάνο διεκδίκησε και έκλεψε τη μπάλα από τον Καψάλη, με τον ίδιο να σεντράρει για τον Τζοβάρα, του οποίου η κεφαλιά τράνταξε το δοκάρι και στην συνέχεια ο Μέτσε με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Η Ρόδος αντέδρασε άμεσα, με την ίδια να έχει και δοκάρι στο 51' σε σουτ του Μακρή. Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά, με την μπάλα να βρίσκεται συνεχώς πάνω-κάτω. Τελικώς, τα «ελάφια» κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς την ισοφάριση στο 62' με τον Τσίπρα να εκμεταλλεύεται λάθος του Περιστερίδη και με κεφαλιά να κάνει το 1-1. Η Νίκη Βόλου κατάφερε στο 88' να κερδίσει πέναλτι, σε ανατροπή του Ροχάνο από τον Ρεβυθόπουλο και τον ίδιο να αστοχεί, με τον Πίτκα να αποκρούει. Η Ρόδος κατάφερε να κάνει ολική ανατροπή στην τελευταία φάση του αγώνα και στο 93', όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαρτσάκης βρέθηκε μέσα στην περιοχή ανενόχλητος και με πλασέ έκανε το 1-2 που έμεινε μέχρι και το τέλος.