Nations League 2022-23: Γνώριμοι αντίπαλοι για την Εθνική μας

 



Σε γνώριμα λημέρια θα ταξιδέψει για τους αγώνες του Nations League 2022-23 η Εθνική μας Ομάδα αφού η κληρωτίδα έφερε αντιπάλους μας ξανά, μετά του αγώνες για τα προκριματικά του Μουντιάλ, το Κόσοβο, την Β.Ιρλανδία και έναν εκ των Κύπρο ή Εσθονία.


Ευκαιρία για μια νέα αρχή για την Εθνική Ομάδα δίνει η κλήρωση του Nations League στην «γαλανόλευκη», με τους αντιπάλους μας να δίνουν ευκαιρία για να καταλαβουμε την κορυφή του ομίλου, αποφεύγοντας δύσκολους αντιπάλους όπως οι Τουρκία ή Σλοβενία, και να έχουμε ελπίδες να διεκδικήσουμε μια απο τις θέσεις για το επόμενο Euro σε περίπτωση που δεν καταλάβουμε μια απο τις θέσεις μέσω των προκριματικών.

Η κλήρωση μας έφερε έναν απο τους πιο «βατούς» αντιπάλους που θα μπορούσαμε να κληρωθούμε απο το Pot 1, την Β. Ιρλανδία, αποφεύγοντας Τουρκία και Σλοβενία. Ένας γνώριμος αντίπαλος μας ήρθε απο το Pot 3 με το Κόσοβο να έρχεται ξανά στον δρόμο μας μετά τα προκριματικά του Μουντιάλ, ενώ απο το Pot 4 θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τον νικητή ανάμεσα στον αγώνα μπαράζ για την παραμονή στην  League C ανάμεσα σε Κύπρο και Εσθονία.

Η πρεμιέρα θα πραγματοποιηθεί στις 2 Ιουνίου 2022, με την UEFA να ανακοινώνει λίγες ημέρες πριν την έναρξη του, πως θα πραγματοποιηθούνε οι προκρίσεις στο επόμενο Euro μέσω του Nations League και τις ημερομηνίες του Play Off.

Το πρόγραμμα του Nations League:

1η - 2η αγωνιστική: 2-8 Ιουνίου 2022
3η - 4η αγωνιστική: 8-14 Ιουνίου 2022
5η - 6η αγωνιστική: 22-27 Σεπτεμβρίου 2022

Όλοι οι όμιλοι:

League A

1ος όμιλος

Γαλλία
Δανία
Κροατία
Αυστρία

2ος όμιλος


Ισπανία
Πορτογαλία
Ελβετία
Τσεχία

3ος όμιλος

Ιταλία
Γερμανία
Αγγλία
Ουγγαρία

4ος όμιλος

Βέλγιο
Ολλανδία
Πολωνία
Ουαλία

League B

1ος όμιλος

Ουκρανία
Σκωτία
Ιρλανδία
Αρμενία
2ος όμιλος


Ισλανδία
Ρωσία
Ισραήλ
Αλβανία

3ος όμιλος

Βοσνία Ερζεγοβίνη
Φινλανδία
Ρουμανία
Μαυροβούνιο

4ος όμιλος

Σουηδία
Νορβηγία
Σερβία
Σλοβενία

League C

1ος όμιλος

Τουρκία
Λουξεμβούργο
Λιθουανία
Νησιά Φερόε

3ος όμιλος

Σλοβακία
Λευκορωσία
Αζερμπαϊτζάν
Καζακστάν/Μολδαβία

4ος όμιλος


Βουλγαρία
Βόρεια Μακεδονία
Γεωργία
Γιβραλτάρ

League D

1ος Όμιλος

Λιχτενστάιν
Καζακστάν/Μολδαβία
Ανδόρα
Λετονία

2ος Όμιλος

Μάλτα
Κύπρος/Εσθονία
Σαν Μαρίνο



Πηγή:sportsnewsgreece.gr

Δημοσίευση σχολίου

0 Σχόλια