Ήττα της Ρόδου από τον Αστέρα Βλαχιώτη με 1-0

Ο Αστέρας Βλαχιώτη επικράτησε εκτός έδρας της Ρόδου με 1-0 και ανέβηκε στους 13 πόντους (16η θέση), ενώ τα ελάφια παρέμειναν στους 19 πόντους (12η θέση).

Ο Αστέρας είχε μια ελαφρά κατοχή στα πρώτα λεπτά, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να φανεί απειλητικός, με την πρώτη καλή ευκαιρία του να ήταν η κεφαλιά του Λάμτσε μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Σοκολάροφ, μα την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωράκη και να κάνει το 1-0 (10' λεπτό). Στο 21' λεπτό, η Ρόδος είχε μια καλή φάση με την εκτέλεση από τον Δελαπόρτα, εντυπωσιακή επέμβαση του Ιωαννίδη που απομάκρυνε τον κίνδυνο για την εστία του. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αφού είχαν ευκαιρίες με το σουτ του Σοκολάροφ στο 37' λεπτό, το σουτ του Παπούλη στο 38' λεπτό, ενώ στο 43' λεπτό μετά από σέντρα του Παπούλη, ο Φουρλάνος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 44' λεπτό, η Ρόδος είχε μια μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Αδαμάκης βρέθηκε απέναντι από τον Ιωαννίδη, έκανε το πλασέ, ωστόσο ο γκολκίπερ του Αστέρα απομάκρυνε με το σώμα σε κόρνερ.

Στο 48' λεπτό ο Αστέρας είχε μια καλή φάση με το διαγώνιο σουτ του Παπούλη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Θεοδωράκη στο 48' λεπτό, καθώς έξι λεπτά αργότερα (54' λεπτό), με πλασέ του Αδαμάκη από τα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ιωαννίδη. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το σουτ του Αμπάνκουα στο 56' λεπτό, με το πλασέ του Αναστόπουλου στο 61' λεπτό, αλλά και το επικίνδυνο γέμισμα του Παπούλη στο 63' λεπτό, αλλά δεν πρόλαβε να εκτελέσει ο Τσίπρας. Στο 73' λεπτό, ,μετά από εκτέλεση του Δελαπόρτα, ο Βουργουντζής έκανε το γυριστό στο δεύτερο δοκάρι αναγκάζοντας τον Ιωαννίδη να απομακρύνει σε κόρνερ. Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τον Αστέρα Βλαχιώτη να επικρατεί εκτός έδρας της Ρόδου με 1-0.

Συνθέσεις:

Ρόδος (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Καψάλης, Μπότος (46ο Βουργουντζής), Ματσάκης (75’ Μίγγος), Καραγεώργης (16’ λ.τρ. Νικολόπουλος), Σουλάι (46’ Σταματελόπουλος), Χύσι, Μάρκοβιτς (89’ Μακρυδημήτρης), Τσάβες, Δελαπόρτας, Αδαμάκης.

Αστέρας Βλαχιώτη (Κώστας Βελιτζέλος): Iωαννίδης, Ρόδης, Λάμτσε, Φουρλάνος, Πεχλιβανόπουλος, Μαϊσουράτζε (90’ Μπούζας), Σοκολάροφ (79’ Ουρτάδο), Αναστασόπουλος (90’ Σιντορένκο), Παπούλης, Τσίπρας (79’ Ζαΐμι), Αμπάνκουα (72’ Άλβαρεζ).

Πηγή:liganews