Ήττα του Διαγόρα μέσα στη Ρόδο με 1-0

Η Καλαμάτα επικράτησε με 0-1 του Διαγόρα στην Ρόδο και έπιασε τον Λεβαδειακό στην πρώτη θέση του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 με ματς περισσότερο.

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο δίχως κλασικές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Ο Γηραιός είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός.

Στην επανάληψη πρώτος απείλησε ο Διαγόρας όταν στο 47' από το καλό σουτ από τον Μπαστιάνο, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια της "Μαύρης Θύελλας". Τελικά στο 66' έγινε το 0-1. Με ωραίο συρτό σουτ του Γρίβα από τα όρια της μεγάλης περιοχής η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε το σκορ.

Μετά το γκολ ο Διαγόρας δυσκολεύτηκε να κρατήσει μπάλα και να ψάξει την ισοφάριση. Η Καλαμάτα καφέρερε να ανεβάσει αρκετά τις γραμμές της στον αγωνιστικό χώρο και να κρατήσει το μηδέν.

Διαγόρας (Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης, Γιώργου, Ρουγκάλας, Τοπάλ, Μουμίν (50′ Μπούμπας), Λαμπίρης (87′ Μιράντα), Τσιαντούλας (75′ Τσιαντούλας), Σινγκ (75′ Παραστατίδης), Μπαστιάνος, Ζούνης.

Καλαμάτα (Μπελά): Ταϊρης, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Μόζερ, Παπατόλιος (90′ Λουπάνο), Ματέους, Αναστασόπουλος (62′ Παυλίδης), Έμπερτ (90′ Σκεντεράι), Γρίβας (82′ Κόκκορης), Λουκίνας.

Πηγή:liganews