Την Κυριακή έχει σειρά το διεθνές ποδηλατικό «Γκραν Πρι Ρόδου»


Μετά το Διεθνή «Γύρο Νοτίου Αιγαίου», σειρά στο πρόγραμμα των Διεθνών Αγώνων Ποδηλασίας του νησιού έχει το «Γκραν Πρι Ρόδου». Πρόκειται για μονοήμερο αγώνα συνολικής απόστασης 186χλμ., που θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή 20 Μαρτίου 2022.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει από το Δημαρχείο Ρόδου στις 12 το μεσημέρι και θα τερματίσει στη Νέα Μαρίνα Ρόδου (περίπου στις 4.30μ.μ.). Η διαδρομή που θα καλύψουν οι ποδηλάτες, είναι η εξής: Πλατεία Ελευθερίας-Δημαρχείο Ρόδου, Ψαροπούλα, Κρεμαστή, Παραδείσι, Σορωνή, Φάνες, Καλαβάρδα, Αρχαία Κάμειρος, Μανδρικό, Έμπωνα, Σιάνα, Μονόλιθος, Απολλακιά, Κιοτάρι, Λάρδος, Πεύκους, Κάλαθος, Μάσσαρι, Χαράκι, Αρχάγγελος, Παναγία Τσαμπίκα, Φαλιράκι, Νέα Μαρίνα Ρόδου (τερματισμός).

Στο «Γκραν Πρι» Ρόδου θα συμμετάσχουν 25 ομάδες με 150 ποδηλάτες, ανάμεσα τους 24 Έλληνες ποδηλάτες, που θα τρέξουν με τέσσερις ομάδες. Την Εθνική Ελλάδας, τον «Ροδήλιο», την Aeolos Team of Athens και τον Κρόνο Νίκαιας. Επίσης, τρέχει η Εθνική Κύπρου. Οι συνθέσεις των ομάδων, είναι:


1. Greece National Team

1 DRAKOS Nikolas

2 ARVANITOU Nikiforos

3 KARATSIVIS Panagiotis

4 DAVARIAS Ioannis

5 EVANGELOS Sarris

6 BOUGLAS Georgios


2. Rodilios Cycling Team

11 PAPASTAMATAKIS Kyriakos

12 MOUTSIOS Martinos

13 KOUTOUNIS Aristeidis

14 TSIKOURIS Theodoros

15 KOUROS Iakovos

16 MIAOULIS Ioannis


3. Dukla Banska Bystrica

21 BAŠKA Erik

22 HARING Martin

23 TYBOR Patrik

24 KUBIŠ Lukáš

25 FOLTAN Adam

26 CHREN Martin


4. Team Lotto – Kern Haus

31 KOCH Christian

32 HUGGER Jan

33 TARLTON Alexander

34 BAUER Dominik

35 KUHN Jan

36 GEßNER Jakob


5. Yoeleo Test Team p/b 4Mind

41 MCQUEEN Callum

42 CÔTÉ Nicolas

43 HOLLENBECK Sean

44 GOODFELLOW William

45 MAERTENS Clément

46 MASSÉ Zed Olivier


6. Team Novo Nordisk

51 BEADLE Hamish

52 PERON Andrea

53 KUSZTOR Péter

54 BENHAMOUDA Mehdi

55 IRVINE Declan

56 DE KEIJZER Gerd


7. Team Vorarlberg

61 GUERIN Alexis

62 MEILER Lukas

63 STÜSSI Colin

64 THALMANN Roland

65 ZOIDL Riccardo

66 MEILER Martin


8. ATT Investments

71 PETRUŠ Jiří

72 KLABOUCH Petr

73 CAMRDA Karel

74 TYRPEKL Karel

75 ŠTOČEK Matúš

76 BÁRTA Tomáš


9. TUFO – Pardus Prostějov

81 GRUBER Pavel

82 PSZCZOLARSKI Wojciech

83 KOVAŘČÍK Petr

84 VINKLÁREK František

85 HOLEC Richard

86 PETR Ondřej


10. Sweden Cycling Academy

91 FERM Jesper

92 FAGERSTRÖM Ludwig

93 KARLENIUS Christian

94 RINDBORG Erik

95 KOIVISTOINEN Aku

96 CEDERFJORD Simon


11. Aevolo

101 WIENKE Brooks

102 LEWIS Cole

103 SCURIATTI Luca

104 WARREN Matthew

105 GUYDISH Sean

106 KLEIN Tobias


12. Team Coop

111 AALRUST Håkon

112 BENDIXEN Louis

113 FELDMANN Karsten Larsen

114 VABØ Tore Andre Aase

115 DREGE André

116 RAVNØY Johan


13. Toronto Hustle

121 DAL-CIN Matteo

122 RUDDERHAM Ryan

123 WALSH Edward

124 OBRAND Jeremy

125 VARABEI Anton

126 KINCAID Theodore


14. XSpeed United Continental

131 GONCALVES Bernardo

132 MEWES Ben

133 BURTNIK Evan

134 COLLINS Dalton

135 SILLANKORVA Jaakko

136 DREYER HELDAHL Sebastian


15. Team IBT-BH-Carl Ras

141 ANDREASSON Sebastian

142 DUE KASPERSEN Kasper

143 OLSEN Rasmus Bisgaard

144 KLYVER Hjalmar

145 HOFLUND Albin

146 RØNHEDE Thorolf


16. Bahrain Cycling Academy

151 PASCUAL Eusebio

152 GIL Javier

153 NASER Ahmed

154 KHALEFA Yahiaaldien

155 JAWAD Mansoor

156 VAN ELZAKKER Wout


17. Aeolos of Athens Cycling Team

161 XOURIS Panagiotis

162 ILIADIS Ioannis

163 GIANNOUTSOS Miltiadis

164 KASTRANTAS Charalampos

165 EVANGELOS Sarris

166 SOULIOS Zisis


18. EuroCyclingTrips Pro Cycling Team

171 SOULA Guillaume

172 PEYROTON-DARTET Thomas

173 LOUICHE Vincent

174 FITZPATRICK Tom

175 ORR Robert

176 VERDIJCK Niels


19. Maloja Pushbikers

181 BENZ-KUCH Max

182 BERTAZZO Liam

183 FORTIN Filippo

184 MEO Felix James

185 REIßIG Patrick

186 RUDYS Paul


20. Cyprus National Team

191 AGROTIS Alexandros

192 MILTIADIS Andreas

193 PAVLIDES Konstantinos

194 PHILOKYPROU Christos

195 THEOPHANOUS Stavros

196 THYMIDES Constantinos


21. Hagens Berman Axeon

201 ANDERSEN Kasper

202 BARBOSA Diogo

203 DRAGE Jack

204 JONES Simon

205 LAVERICK Joseph

206 ROMEO Iván


22. Corbas Lyon Métropole

211 GRAND Antoine

212 GUILLONNET Adrien

213 MADSSTUEN Asbjørn

214 MALBREIL Romain

215 PAUCHARD Eliot

216 VIEZ Adam


23. Kronos Nikeas

221 ILIAS Periklis

222 BOUGLAS Georgios

223 KIRIAKIDIS Ioannis

224 MAVRIKAKIS Michail

225 GKAZONIS Petros

226 KAROUSOS Alexandros


24. Voltas Cycling Team

231 NAVARDAUSKAS Ramūnas

232 DŽERVUS Darijus

233 ZDANEVIČIUS Jokubas

234 STRISKA Mindaugas

235 KOVALIOVAS Edgaras

236 TALACKA Lukas


25. Global Cycling Team

241 DUIJVESTEIJN Roy

242 VERZIJL Sten

243 DROST Melvin

244 VAN DEN BERGE Floris Jan

245 SCHUURMANS Luuk

246 WILSHAUS Serginho

ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Το υπόλοιπο πρόγραμμα των αγώνων της Ρόδου, είναι το εξής:

-20 Μαρτίου 2022, το Διεθνές «Γκραν Πρι της Ρόδου»

-24 έως 27 Μαρτίου 2022, ο Διεθνής «Γύρος της Ρόδου».

ΑΓΩΝΑΣ ΣΙΡΚΟΥΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΜΑΡΙΝΑ

Σήμερα, Τετάρτη, 16 Μαρτίου 2022, στις 14.00, στο πλαίσιο των παράλληλων εκδηλώσεων του «Rhodes International Events», θα πραγματοποιηθεί Διασυλλογικός «αγώνας σιρκουί» με την ονομασία Αγώνας «Ενσωμάτωσης των Δωδεκανήσων», με εκκίνηση και τερματισμό τη Νέα Μαρίνα. Το διοργανώνει ο Π.Ο.Ρ. «Ροδήλιος» και θα συμμετάσχουν πολλοί από τους ποδηλάτες αστέρες που αγωνίζονται στους Διεθνείς Αγώνες Ποδηλασίας της Ρόδου.

ΟΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ

Διοργανωτές της κορυφαίας ποδηλατικής γιορτής «Rhodes International Events» είναι, ο Ποδηλατικός Όμιλος Ρόδου «Ροδήλιος» και η εταιρία διοργάνωσης αθλητικών αγώνων «Sports Tours Hellas». Συνδιοργανωτές είναι, η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και ο Δήμος Ρόδου – ΔΟΠΑΡ, ενώ υποστηρικτής είναι το Επιμελητήριο Δωδεκανήσου (ΕΒΕΔ).

ΒΑΣΙΚΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ:

AEGEAN AIRLINERS, H HOTELS, GIA GIAMAS, IVISKOS και XATZHMANOLHS EKO

– Οι εκδηλώσεις τελούν υπό την αιγίδα της UCI (Παγκόσμια Ομοσπονδία Ποδηλασίας) και της ΕΟΠ (Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας).

Δημοσίευση σχολίου

0 Σχόλια